نگرانی کم کاری در تابستان

از جمله کار کارهايی که داوطلبان کنکور بايد انجام دهند،اين است که در تابستان، مطالعه را شروع کنند.مطالعه در تابستان، گرچه به فشردگی و جديت پاييز نيست، اما باعث ميشود تا داوطلبان کمی خود را محک زده و کم کم در مسير درس و مطالعه قرار گيرند ؛اين موضوع باعث نمی شود تا داوطلبانی که در فصل تابستان مطالعه نکرده‌اند، نااميد شوند؛ زيرا برای بيشتر داوطلبان درس خواندن در تابستان فقط برای آمادگی  بيشتر است و مرحله اصلی مطالعه هم اکنون شروع شده است، و داوطلبان اگر از همين الان و با انگيزه شروع به درس خواندن کنند ، می تونند قطعاً نتيجه دلخواهشون رو بگيرند؛ چون زمان زيادی را از دست ندادن و می تونند با يک برنامه‌ريزی خوب و حساب شده و در صورت نیاز مشاور اين فاصله را جبران کنند.

میزان ساعت مطالعه

به زمان برگزای کنکور که نزديک‌تر می شيم، ميزان ساعات مطالعه بايد تغيير کنه و بسته به نياز داوطلب افزايش يابد.
معمولاً رتبه‌های برتر کنکور، در پاييز، هر هفته بين سی و پنج تا چهل و پنج ساعت درس مي‌خواندند ؛ البته اين ميزان مطالعه در پاييز، در بين داوطلبان معمولی ، بيشتر يا کمتر است. نکته مهم اين است که ميزان مطالعه در پاييز بايد نسبت به تابستان، حتماً افزايش يابد؛
اما مساله مهم‌تر آن است که نبايد کيفيت را فدای کميت کرد و فقط به ساعات مطالعه توجه داشت و از بازدهی مطالعه غافل ماند. بهترین نوع مطاله زمانی است که هم به کمیت هم به کیفیت توجه شود .
داوطلبان زيادی حتی در ميان رتبه‌‌های برتر وجود دارند که ميزان ساعات مطالعه آنها متوسط است؛ اما در همين ساعات مطالعه، به طور منظم و اصولی درس می خوانند، با برنامه‌ريزی پيش می روند و روی آنچه می خوانند، متمرکز شده و فکر می کنند و تمرين و تست لازم را انجام می دهند و در همین ساعت مطالعه متوسط بیشترین بازدهی را دارند ؛ پس اگر شما داوطلبان عزيز، جزو آن دسته از عزيزانی هستيد که ساعات مطالعه کمتری داريد، نگران نباشيد و سعی کنيد که اين ساعات مطالعه را بمرور و کم کم افزايش دهيد و سعی کنید در همین ساعت مطالعه کم بیشترین بازدهی را داشته باشید .

تعادل بین پیش و پایه

دروس پايه، يعنی بيشتر دروس سال‌های دهم و یازدهم دبيرستان، در مقايسه با دوازدهم ، در طراحی سؤالات کنکور، نقش کمتری ندارد و مجموع سؤالاتی که از اين دو سال طرح می شود، ممکن است حتی بيشتر از دوازدهم باشد؛
بنابراين، به هيچ وجه نبايد آنها را دست‌کم گرفت؛ چون برخی از داوطلبان دروس پایه را کنار گذاشته و فقط دروس پایه دوازدهم را میخوانند.  اينکه بهتر است از کدام کتاب ها و از کی، مطالعه را شروع کنيد، کاملاً به خود شما داوطلب عزيز بستگی دارد.
نکته مهم اين است که در مطالعه خود، بين اين دروس تعادل برقرار کنيد.
برای ايجاد اين تعادل و به خاطر اينکه بتوانيد در کنکور، درصد مناسبی  را در هر درس کسب کنيد، لازم است که قبل از هر چيز، به ميزان توانايی خود در يک درس توجه کنيد؛  اينکه چه مطالبی از يک درس را بخوبی و در حد تست زدن می دانيد و در چه مباحثی از آن درس مشکل داريد و درس ياد شده ، چقدر در رشته مورد نظر شما اهميت دارد و طبق بودجه بندی سؤالات کنکور، از کدام مباحث يک کتاب درسی ، بيشتر سؤال می آيد و شما تا چه اندازه بر مباحث و فصل‌ها مسلّط هستيد، از اين نوع سؤالات هستند.
بعد از پاسخ مناسب به اين سؤال‌ها، سعی کنيد که در ايام پاييز و بعد از آن، دو کار را با همديگر انجام دهيد:
الف- برای خوب يادگرفتن دروس دوازدهم ، وقتی به مدرسه می رويد، درس‌ها را در کلاس خوب گوش داده و آنها را فرا بگيريد، و اگر اشکال يا سؤالي برايتان پيش آمد، حتماً همان‌جا اشکالاتتان را از معلم خود پرسيده و رفع اشکال کنيد و مباحث مشکل و تازه درس مورد نظر را تا جلسه بعدي مطالعه کنيد و ياد بگيريد.
اشتباه خیلی از دانش اموزان این است که توی کلاس به خوبی گوش نمی دهند و بازیگوشی می کنند و مطلبی که باید در کلاس به خوبی یاد بگیرند و فقط در خانه یک نگاه سطحی بیندازند مجبور می شوند از اول کل درس را در خانه بخوانند و این دوباره کاری خیلی از وقت آن ها را میگیرد مخصوصا به دلیل کنکوری بودنشون که در این یک سال استفاده درست از وقت خیلی با ارزش تر از سال های قبل است .
ب- برای بهتر ياد گرفتن دروس پايه، اگر قبل از اين، آنها را خوب نخوانده‌ايد، حتماً در برنامه‌ريزی درسی خود، زماني را با توجه به اهميت دروس و وضعيت خودتان در آن درس‌ها، برای فراگيری شان در نظر بگيريد. چون ردوس پایه کم نیستند و حتما نیاز به وقت و برنامه مناسب دارند .

نظم داشته باشید

باید به اين موضوع توجه داشته باشيد که ساعات مطالعه و ميزان آن، بايد از آغاز فصل پاييز نظم و شکل ثابتی به خود بگيرد تا بدن شما با توجه به آن، آماده مطالعه و استراحت شده و بازدهی خوبی داشته باشد. به زبان دیگر یعنی بدن شما کم کم به زندگی کنکوری عادت کند .

برای داشتن نظم در مطالعه، حتماً برنامه‌ريزی داشته باشيد و خود را مقيد به رعايت آن نماييد. ضمناً سعی کنيد که به دلايل پيش پا افتاده و ساده که میتوانید آن را به خاطر هدفتون کنار بزارید برنامه آن روزتان را  را به هم نزنيد. نکته مهم تر اين است که ساعات مطالعه خود را کم کم  افزايش دهيد تا به ساعاتی که مدنظرتان هست برسيد.

نگاه درست به کنکور آزمایشی

از جمله کارهايی که بسياری از داوطلبان برای قبولی در کنکور انجام می دهند اين است که در کنکورهای آزمايشی مؤسسات مختلف شرکت می کنند.
با توجه به اينکه از آغاز فصل پاييز، ميزان مطالعه و جديت در آمادگی برای کنکور بيشتر می شود، ثبت نام در کنکورهای آزمايشی هم در ميان داوطلبان از تب و تاب خاصی برخوردار می شود؛ بنابراين، قبل از اينکه دراين کنکورها ثبت نام کنيد به اين نکات توجه کنيد:
الف- برنامه‌ريزی برای  شرکت در آزمون های اين کنکورها با برنامه‌ريزی هر فرد تا حدی فرق می کند؛ مثلاً ممکن است که شما در برنامه هفتگی و ماهيانه خود قصد داشته باشيد که فصل اول زيست‌شناسی دوم را مطالعه کنيد، اما کنکور آزمايشی که شما در آن ثبت نام کرده‌ايد، سؤالات را از فصل هشت کتاب يا چند قسمت ديگر را مي‌دهد. اين موضوع باعث می شود که برنامه‌ريزی شما در هفته‌هايی که کنکور آزمايشی داريد با بی نظمی  مواجه شود؛ به علاوه، چون شما فرصت نکرده‌ايد که آن مبحث را مطالعه کنيد، با کسب درصد کم در آن درس، دچار نااميدی و نگرانی می شويد؛ پس شرکت در اين کنکورهاي آزمايشی، زمانی خوب است که شما طبق برنامه آن مؤسسه پيش برويد.
ضمناً اين موضوع هم برای شما مشکلاتی را پيش می آورد: اول اينکه برنامه هر فرد بايد مختص خود او باشد و با توجه به روحيات و اطلاعات او بسته شده باشد، و دوم اينکه بسياری از سؤالات اين مؤسسات، استاندارد نيستند و نتيجه شما در اين آزمون‌ها در بيشتر مواقع با واقعيت مطابقت ندارد.
ب- زماني شرکت در کنکور آزمايشی معني و نتيجه درستی پيدا مي‌کند که شما بعد از هر امتحان، اشکالات خود را در بياوريد و آنها را مرور کنيد تا ديگر آن اشتباهات را تکرار نکنيد؛ اما اگر بخواهيد فقط امتحان داده و بعد کاری برای رفع اشکال يا حل تمرين ها انجام ندهيد، اين کنکورها فايده چندانی نخواهد داشت.
برخی از داوطلبان فقط در آزمون های آزمایشی شرکت می کنند ولی نه تنها بعد از آزمون رفع اشکال نکرد ه بلکه حتی مباحث آزمون را هم نخواندند و با دادن آزمون آزمایشی فقط هزینه و وقت خود را گرفتند و پس از دیدن نتیجه ی بد آزمون خود  و دیدن نتیجه  یخوب دیگران به کل انگیزه خو را از دست می دهند . پس آزمون آزمایشی برای همه ی داوطلبان نمیتواند مفید باشید .

پاییز را دریابید

خب میریم سراغ نکته پايانی، به همه شما عزيزان توصيه می کنيم که همين الان، برآوردی از خودتان داشته باشيد و وضعيت درسی خود را مشخص کنيد و ببينيد که چقدر مطالعه کرده‌ايد، چه ميزان از درس‌ها باقي مانده‌اند و چقدر وقت داريد. به خاطر داشته باشيد که حتماً مطالعه خود را به طور جدی شروع کرده و پاييز را دريابيد؛ زيرا تعداد داوطلبانی که از تابستان شروع کرده‌اند و ميزان مطالعه آنها، زياد نيست؛ اما بيشتر داوطلبان، مطالعه جدی خود را از پاييز شروع می کنند؛ پس باز هم تاکيد می کنيم که پاييز را دريابيد!

و باتوکل به خدا و تلاش مطمئن باشید به نتیجه دلخواهتان میرسید .